Blog

Czego potrzebujesz przed nowym rokiem szkolnym?

Czujecie już w powietrzu zapowiedź września? Jeszcze wakacje, jeszcze lato, ale coś się zmieniło, coś pachnie, jak świeżo zaostrzone ołówki w nowym piórniku. Pora wzmocnić się przed nadchodzącym rokiem szkolnym.

Radość każdego dnia

Zostały trzy tygodnie wakacji. Jak je wykorzystasz? Na co przeznaczysz swój cenny czas, zanim wrócisz do pracy? Bo to jest cenny czas – niepowtarzalny, nigdy już nie wróci. Mamy tendencję do bagatelizowania upływających chwil, stwierdzamy jedynie ze zdziwieniem, że „tak to szybko leci”, że dzieci znów urosły, że dopiero co miesiąc się rozpoczął, a już znów trzeba zmieniać kartkę w kalendarzu.

A to od nas zależy, jak potraktujemy każdy dzień, tydzień, miesiąc. Są dni, które zlewają się ze sobą jak pojedyncze krople w wiadro wody. I takie, dla których warto żyć, które na zawsze chowamy w pamięci.

Na naszych warsztatach uczymy nauczycieli i uczniów robić wszystko, by dobrze przeżyć życie. Wykorzystać swój czas najlepiej, jak się da. Uwierzyć, że to od nas samych zależy, jaki wybierzemy sposób życia. Jak je zaplanujemy i jakimi czynnościami wypełnimy. A także, jak będziemy się regenerować i cieszyć tym, co mamy.

Cztery obszary do wzmocnienia

Nawyk 7, bez którego wszystkie inne tracą sens, to nawyk codziennego dbania o siebie w czterech obszarach. Dzieciom tłumaczy się to tak: samochód ma cztery koła i bez jednego z nich nigdzie nie pojedzie. Podobnie człowiek – ma cztery sfery życia, które wymagają ciągłego wzmacniania.

To intelekt – pomaga mu czytanie, oglądanie filmów, uczenie się nowych, ciekawych rzeczy, sen, który pozwala przetworzyć pozyskane informacje.

To dusza – czy inaczej potrzeba kontaktu z tym, co wzniosłe, kojące, nadające sens naszym działaniom. Zwykle wzmacnia ją modlitwa, medytacja, poezja, kontakt ze sztuką, zgłębianie filozofii.

To serce, czyli nasze relacje z bliskimi ludźmi. Rozmowy, spotkania, drobne gesty przyjaźni, okazywanie i otrzymywanie czułości.

I ciało, które zasługuje na zdrowe jedzenie, ćwiczenia, pielęgnację.

Rachunek potrzeb

Jeśli zostały Ci trzy tygodnie wakacji – wykorzystaj je dobrze, by wzmocnić wszystkie te obszary. Jeśli poświęcasz czas rodzinie, dbasz o serce. Ale nie zapominaj o duszy, intelekcie i ciele. Wybierz taki sposób wzmacniania tych sfer, jaki tobie pasuje. Posłuchaj siebie uważnie. Usiądź z kartką papieru, podziel ją na cztery części i wpisz w nie to, czego najbardziej potrzebujesz. Całkiem szczerze.

Być może wydaje ci się, że to, czego potrzebujesz, jest poza twoim zasięgiem. „Wyjazd do spa, na który mnie nie stać – oto czego potrzebuję!” – takie ironiczne teksty wygłasza większość z nas. Ironia wiele nie pomoże, ale zrozumienie potrzeb – owszem. Wyjazd do spa kojarzy się z potrzebą zadbania o swoje ciało w kompletnym spokoju, bez rodziny, która wciąż się czegoś domaga. To chęć kontaktu z pięknym otoczeniem, kojącymi zapachami i dźwiękami, łagodnym dotykiem, ciepłem sauny, chłodem basenu. To także potrzeba poddania się czyjejś opiece i trosce. Oderwania od obowiązków w nieco nierealnym otoczeniu.

Jeśli masz takie właśnie pragnienia, zastanów się, jak możesz je zaspokoić w sposób, na który cię stać. Ty wiesz najlepiej, jak zaspokoić swoje potrzeby. Przecież od tylu lat radzisz sobie w życiu i mimo przeciwności losu wciąż od nowa starasz się lepiej żyć. Doceń siebie i zadbaj o siebie. Szczególnie przez te nadchodzące, wspaniałe trzy tygodnie.

Już w tym tygodniu ruszamy z warsztatami dla nauczycieli. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszej ofercie sprawdź opisy i napisz do nas w sprawie terminów.

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz