Blog

Jak zrozumieć nastolatka?

Podobno dorosły człowiek nie jest w stanie sobie dokładnie przypomnieć tego, jak to było, gdy był nastolatkiem. Takie ograniczenie mózgu. Pamięta wydarzenia i fakty, może pamiętać zarys emocji, ale nie może „wejść w skórę” nastolatka. Jak ma więc w pełni zrozumieć swoje nastoletnie dziecko? Albo nastoletniego ucznia?

Jak zrozumieć nastolatka? - radzi Daniel Siegel, psychiatra.
Jak zrozumieć nastolatka? – radzi Daniel Siegel, psychiatra.

Burza w mózgu

Tym wszystkim, którzy chcą znaleźć się możliwie jak najbliżej problemów, emocji i wyborów nastoletnich ludzi polecam książkę Daniela Siegela „Burza w mózgu nastolatka. Potencjał okresu dojrzewania” (wyd. Mind). Autor jest profesorem psychiatrii i znanym popularyzatorem tematyki wychowawczej.

Jesper Juul, słynny duński pedagog twierdzi, że Siegel ma wyjątkowy dar pisania o skomplikowanych procesach w prosty sposób. Trudno się z nim nie zgodzić – procesy przebudowy i pracy mózgu młodego człowieka są przez Siegela wyjaśnione naprawdę przystępnie. Jeśli dotąd mieliście z tym problemy, po lekturze „Burzy” nareszcie zapamiętacie, która półkula za co odpowiada i gdzie mieści się hipokamp. Nie to jednak będzie w tej lekturze najważniejsze.

Tu nie chodzi o hormony

Jak zrozumieć nastolatka? O nastolatkach zwykle mówi się, że „są w trudnym wieku”, „targają nimi hormony”, „nie sposób się z nimi dogadać”. Siegel tłumaczy, że tu nie o hormony chodzi, tylko o zmiany zachodzące w mózgu i mające kluczowe znaczenie dla przyszłości młodego człowieka: naukowej, zawodowej, dotyczącej emocji i relacji. To wszystko dzieje się w okresie, gdy mózg skłonny jest do podejmowania rozmaitych akcji, ale „nie myśli” o konsekwencjach. Nie z czystej złośliwości, nie dlatego, że czegoś mu brak – to po prostu taki etap rozwoju. Każdy z nas, dorosłych przez niego przeszedł. Tylko już tego nie pamiętamy.

Wgląd w siebie

Autor dedykuje tę książkę zarówno dorosłym, jak i nastolatkom, przy czym za nastolatków uważa jeszcze osoby po dwudziestych urodzinach. Osobiście uważam, że nie dla każdego młodego człowieka będzie to łatwa lektura. Natomiast jestem pewna, że niemal wszyscy dorośli, czytając o typach więzi i możliwych strategiach wchodzenia w relacje, pomyślą: „przecież to jest o mnie!”. Być może sami nareszcie zrozumieją swoje reakcje i potrzeby. A to pozwoli im być lepszymi rodzicami.

Wsparcie w dojrzewaniu

Siegel pomaga zrozumieć, co sami otrzymaliśmy od własnych rodziców i co przekazujemy swoim dzieciom. Przekonuje, że nie jesteśmy skazani na swoje dotychczasowe zasoby emocjonalne. W „Burzy w mózgu nastolatka” znajdziemy sporo teorii, ale także podpowiedzi ćwiczeń, które pozwalają mieć lepszy wgląd w siebie i lepiej rozumieć innych. Dzięki refleksji i treningowi możemy zmienić sposób postępowania. Na przykład – sposób zachowania i wymagania wobec swojego nastoletniego dziecka, które bardzo potrzebuje akceptacji i uwagi rodziców.

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz