Blog

Dobry nauczyciel to naprawdę jest Ktoś

Zwykle dostajecie kwiaty na koniec roku szkolnego. Od nas – na początek. Żebyście poczuli, że w Was wierzymy. Jeśli w tym kraju ma się dobrze dziać, to właśnie dzięki Wam, nauczycielom.

Macie zawód najwyższego zaufania społecznego. To Wy uczycie dzieci. Nie tylko literek i działań. Przede wszystkim – zapału do nauki. Odpowiedzialności za siebie i współdziałania z innymi. Uczciwości. Podejmowania decyzji. Zaufania.

W sali lekcyjnej jesteście najważniejsi. To Wy dysponujecie szkolnymi narzędziami: ocenami, uwagami, pochwałami, nagrodami. Ale przede wszystkim to z Waszym zdaniem uczniowie chcą się móc liczyć. Dzieciaki, które przychodzą do szkoły, traktują Was na początku nieufnie lub bojaźliwie, ale chcą na Was zrobić dobre wrażenie. Nawet jeśli nie wyglądają, jakby im zależało – zależy im. Na Was, na Waszej dobrej opinii, na Waszym szczerym zainteresowaniu.

Macie trudne zadanie. Dużo się od Was wymaga, praca jest męcząca i nie daje wysokiego statusu. Nie rozumiemy, dlaczego. Bo dobry nauczyciel to naprawdę jest Ktoś. Potrafi skupić się w rozgardiaszu i chaosie, przekazać wiedzę, zainspirować do pracy nad sobą, sprawiedliwie ocenić i jeszcze dać przykład swoją postawą. Dobry nauczyciel uczy punktualności nie spóźniając się na lekcje, uczy szacunku szanując ludzi wokół, uczy pomagania pomagając słabszym. I jeszcze powinien uczyć tego, że człowiek może się pomylić, przeprosić za błąd, naprawić krzywdy, gdy oceni kogoś niesprawiedliwie. Dobry nauczyciel jest prawie jak Superbohater – prawie, bo ma swoje ułomności, które czynią go bardziej ludzkim. Bez tego trudno byłoby go szczerze pokochać.

W pierwszych dniach nowego szkolnego roku życzymy Wam, byście w siebie wierzyli i o siebie dbali. Uczniowie potrzebują Was silnych, zdrowych, wyspanych i pogodnych. Obserwują Was bacznie, nic się przed nimi nie ukryje. Bądźcie dla siebie dobrzy. Wiele od Was zależy.

***

Na szkoleniach FC EDU pracujemy z nauczycielami nad tym, jak zachować równowagę między pracą a domem, jak poprawić relacje z uczniami, rodzicami i zespołem, jak dbać o swoje siły i zasoby. Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz do nas.

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz