Blog

Po co ostrzyć piłę, czyli co mnie urzeka w 7 nawykach?

Jest takie angielskie powiedzenie: „Kobiety nie da się zmienić – możesz wprawdzie zmienić kobietę, ale to nic nie zmienia”. Jestem przekonana, że to samo dotyczy szkoły.

Chcemy wyrobić w dzieciach nawyki, które pomogą im żyć szczęśliwie.
Chcemy wyrobić w dzieciach nawyki, które pomogą im żyć szczęśliwie.

Ponad 20 lat przepracowałam jako nauczycielka – z oddaniem i radością zajmowałam się coachingiem, tutoringiem, a przede wszystkim, od ponad 18 lat – mamingiem :). I wiem to na pewno. Nic się nie zmieni, jeśli szkoła – to znaczy pracujący w niej ludzie oraz współpracujący z nimi rodzice – nie będą się chcieli zmienić.
A co to znaczy się zmienić? To znaczy ni mniej ni więcej tylko: zacząć brać odpowiedzialność za swoje wybory (bez względu na wiek), nie szukać winnych, skutecznie się komunikować czyli naprawdę słuchać i próbować zrozumieć, współpracować bez zazdrości i zawiści, dbać o swój rozwój w sferze emocjonalnej, fizycznej, duchowej i intelektualnej, nie trwonić czasu na rzeczy, na które nie mamy wpływu, szukać wzajemnych korzyści w sytuacjach kryzysowych, wyznaczać cele, ustalać priorytety, planować czas, podejmować inicjatywę, motywować siebie i innych – by wymienić te najważniejsze. Czyż nie tego właśnie chcemy dla swoich dzieci? Żeby u progu dorosłości wyposażyć je w kompas, który pozwoli im nie zgubić zupełnie drogi niezależnie od zawirowań, które czekają ich w życiu?

_mg_5871bwhte

„7 nawyków skutecznego działania” Covey’a urzekło mnie prostotą, mądrością i uniwersalizmem.  A przede wszystkim tym, że nie oferuje  spektakularnej przemiany z piątku na sobotę.  Nie jest to program, który „czyści krew nie przerywając snu. Nie, on wymaga zaangażowania i pracy po stronie uczestnika warsztatu – tu nic nie dzieje się samo z siebie, wszystko wymaga naszej świadomej decyzji.

Nie trzymam Was już dłużej w niepewności – przed Państwem „7 nawyków skutecznego działania” S.R. Covey’a.

Nawyk 1: Bądź proaktywny

Nawyk 1 to nic innego, jak: bądź kowalem własnego losu, poznaj siebie, swoje możliwości i ograniczenia i zrób z nich użytek. Nie szukaj winnych. To Twoje życie i Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Jeśli  sam nie podejmiesz decyzji o tym, jak chcesz żyć – ktoś podejmie ją za Ciebie.

Nawyk 2: Zaczynaj z wizją końca

Jednym słowem: jeśli się w coś angażujesz – zastanów się, do czego ma Cię to doprowadzić, niezależnie od tego, czy planujesz wakacje czy swoje życie. Oczywiście – Twoim planem na życie może być brak planów, czemu nie? Chodzi tylko o to, żebyś nie obudził się z ręką w nocniku i poczuciem, że przegapiłeś jakąś wielką, życiową szansę.

Nawyk 3: Rób najpierw to, co najważniejsze

Jedno jest pewne: nie da się zrobić wszystkiego. Przeczytać wszystkich książek, obejrzeć wszystkich filmów, zjeść wszystkich ciastek.  Nadmiar zawsze prędzej czy później rodzi frustrację i nieszczęścia. Naucz się więc ustalać priorytety, wybierać to, co naprawdę ważne, inaczej spędzisz życie robiąc rzeczy nic nieznaczące i miałkie.

Nawyk 4: Myśl w kategoriach wygrana-wygrana

Spróbuj znaleźć takie rozwiązanie, które da Ci wygraną, ale nie przysporzy wrogów. Nawet kiedy wygrywasz, zaoferuj coś przegranej stronie. Dlaczego? Bo w dalszej perspektywie to się opłaca. Także Tobie.

Nawyk 5: Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumiany

Tak między nami – zdarza Ci się przerywać rozmówcom? Kończyć za nich zdane? Domyślać się intencji? Mówić „ja też tak mam”? No właśnie. Nie zgaduj, nie domyślaj się, nie prorokuj, nie oceniaj, po prostu staraj się usłyszeć, co mówi do Ciebie druga strona. Bez tego nigdy nie zyskasz jej zaufania i w każdej wymianie zdań z dziećmi, partnerem, kolegami w pracy będziesz wpadać w tę samą koleinę.

Nawyk 6: Twórz synergię

Pamiętasz proste doświadczenie z pudełkiem zapałek? Możesz złamać każdą z nich osobno, ale z przełamaniem na raz całej wiązki miałbyś pewnie problem. Synergia jest potęgą. Nieskoordynowane jednostki działające w pojedynkę, nigdy nie osiągną takiego efektu jak dobrze zorganizowany i zarządzany zespół. Współpracuj, współdziałaj, dawaj innym, ale i bierz od nich. Kiedy współpracujemy dzieląc się doświadczeniem i wiedzą – dzieją się rzeczy naprawdę wielkie.

Nawyk 7: Ostrz piłę

Brzmi groźnie, ale znaczy tyle, co: „ładuj akumulator” czyli pamiętaj o odnowie w różnych sferach życia. Ćwicz, czytaj, inspiruj się, oglądaj filmy, podróżuj. Nie żyj na kredyt, nie eksploatuj się nadmiernie, nie powtarzaj, że „wujek Stefan pił i palił jak smok, a dożył setki”, bo statystycznie wujek Stefan był wybrykiem natury. Jeśli chcesz „wystarczyć na dłużej” sobie i bliskim, Twoim obowiązkiem jest zadbać o nawyk regularnej odnowy.

 

 

 

Autor:

nauczycielka, tutorka, szefowa FC EDU

1 komentarz

  • Piotr
    / Odpowiedz

    Gdy po raz pierwszy sięgnąłem po „7 nawyków” lektura wydała mi się oczywista i nudna – moja babcia w kółko opowiadała mi o tych nawykach – może używając innych słów, ale sens ten sam… I co z tego, zapytacie? Ano to, że trzeba było słuchać babci – mądra była. Praca Coveya jest wyjątkowa i – nie boję się tego powiedzieć – przełomowa – ponieważ autor niczego w niej nie wymyśla – on podsumowuje przeszło dwa wieki ludzkiej mądrości, a wnioski układa w jasny i łatwy do przyswojenia model – matrycę wzrostu.
    Warto tę wiedzę – mądrość naszych przodków, pozyskaną często kosztem popełnionych fatalnych błędów i wyciągniętych z nich wniosków – przekazywać dalej.
    Piękny cel sobie obrałyście – trzymam za Was kciuki!

Dodaj komentarz