Blog

7 nawyków dla lepszego nauczania

7 nawyków skutecznego działania Stephena R. Covey’a to zbiór zasad i pomysłów na to, jak żyć lepiej. Chyba nie umiem ułożyć prostszej definicji tego, czym się zajmujemy w FC EDU.

Pracujemy z nauczycielami i pracownikami placówek edukacyjnych po to, by pomóc im lepiej (bardziej spokojnie, satysfakcjonująco, odważnie i mądrze) żyć. Po pierwsze dlatego, że każdemu się to może przydać. Po drugie dlatego, że to właśnie oni pokazują uczniom, jak zachowywać się w różnych życiowych sytuacjach. Modelują postawy. Warto, żeby uczyli tego najlepiej, jak się da.

7 nawyków skutecznego działania to program rozwoju osobistego. Wspiera kompetencje osobiste (jak wziąć odpowiedzialność za swoje życie, jak mądrze planować i realizować zamierzenia, jak osiągnąć w życiu harmonię między tym, co prywatne, a tym, co robione dla wspólnego dobra i z innymi ludźmi). Rozwija kompetencje społeczne, ucząc komunikacji opartej na empatii, negocjowania, pracy zespołowej, szanowania granic.

Podoba mi się w 7 nawykach to, że u ich fundamentu leżą ważne i uniwersalne wartości: szacunek dla innych i siebie, potrzeba znalezienia w życiu sensu, odpowiedzialność za to, jak żyjemy. Podane są w sposób, który nie promuje żadnego konkretnego światopoglądu, nie nawiązuje do wyznania czy religii. Wskazówki i pomoc w codziennych sprawach znajdą tam zarówno ludzie wierzący jak i niewierzący, zainteresowani lub niezainteresowani polityką. To ogromna wartość: na naszych szkoleniach spotykają się ludzie z różnych środowisk, a wszyscy rozmawiają zgodnie o tym, co tak naprawdę ważne jest w życiu. Nieraz uczestnicy są dla siebie źródłem inspiracji, „sprzedają” sobie nawzajem pomysły na rozwiązanie np. szkolnych problemów.

Covey sam mówił, że nie wymyślił właściwie nic nowego – zebrał jedynie to, co filozofia, nauki społeczne, psychologia mówią o wartościowym życiu; zebrał, podzielił, uporządkował i zaproponował kolejność działań. Program rozpoczyna się od tego, jak poradzić sobie samemu z własnymi sprawami, a dopiero potem przechodzi do tego, jak poradzić sobie w relacjach z innymi ludźmi. To także uważam za mądry koncept: zacznij od siebie, a potem dopiero zmieniaj coś wokół siebie.

Choć od pierwszego wydania „7 nawyków skutecznego działania” w wersji książkowej mija już 29 lat, nie straciła ona nic na aktualności. W czasach szybkiego tempa życia i zalewu informacji jest tak samo aktualna, a rozwiązania w niej proponowane wydają się jeszcze bardziej potrzebne. Przeczytać książkę to jedno (w Polsce kupicie ją na stronie wydawnictwa Rebis z 30% zniżką na hasło FC EDU!). Ale czym innym jest przejście szkolenia, przedyskutowanie wątpliwości, przećwiczenie umiejętności, wsparcie trenera.

Na 7 nawykach skutecznego działania opierają się zarówno nasze szkolenia (otwarte lub organizowane dla konkretnej grupy uczestników), jak i program wychowawczy dla szkół Leader in Me. W jego przebiegu szkoła stopniowo wdraża 7 nawyków tak, by dzieci od najmłodszych klas mogły ćwiczyć kompetencje osobiste i społeczne.

Jeśli czujesz, że przyda Ci się pomoc w uporządkowaniu spraw zawodowych i osobistych, jeśli chcesz lepiej uczyć i wychowywać, ale nie kosztem siebie i swojej rodziny – napisz do nas lub zadzwoń i sprawdź, kiedy organizujemy najbliższe szkolenie otwarte 7 nawyków skutecznego działania. Porozmawiajmy o tym, jak nadać działaniu sens i ład.

 

Photo by moren hsu on Unsplash

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz