Blog

7 nawyków dla dobrych świąt

Powinno być radośnie, pięknie, uroczyście, smacznie, elegancko i miło. Wszyscy powinni być zadowoleni i uśmiechnięci. Święta to taka sytuacja, gdy większość z nas bardzo się stara, mając przeczucie, że i tak nie się nie uda. Zamiast magii będzie zmęczenie, wydatki, nerwy i sprzeczki. I co roku tak samo. Masa przygotowań, a potem zagryzamy zęby, żeby wytrwać 3 dni przy stole.

Wolność wyboru to poczucie, że mogę zrobić święta po swojemu
Wolność wyboru to poczucie, że mogę zrobić święta po swojemu

Albert Einstein mawiał, że tylko głupiec robi postępuje wciąż uparcie tak samo, spodziewając się lepszych rezultatów. Pytanie więc, czy w tym roku święta będą mniej uciążliwe niż w latach ubiegłych?

7 nawyków skutecznego działania, których uczymy na naszych szkoleniach i które wpajamy dzieciom w ramach programu The Leader in Me, można z powodzeniem odnieść do wszystkich sytuacji życiowych. Spróbujmy więc wykorzystać 7 nawyków do przygotowania dobrych świąt. Takich, do których nawet Einstein by się nie przyczepił.

Nawyk 1: bądź proaktywny.
Określ najpierw, jak postrzegasz święta. Jak CHCESZ je postrzegać? Co CHCESZ poczuć przy wigilijnym stole? Co wybierzesz dla siebie w tym roku na bożonarodzeniowy czas? Proaktywny człowiek to taki, który dokonuje świadomego wyboru i ponosi jego konsekwencje. Rozumie, czemu chce zrobić to, co robi. Nic NIE MUSI. Wszystko MOŻE. Nawet jeśli wkłada w działania wysiłek, to wie, czemu to ma służyć. Szykuje 12 potraw nie dlatego, że tak trzeba. Ma jakiś powód. Może lubi gotować? Może czuje się szczęśliwy dzięki pielęgnowaniu tradycji? Chce spełnić czyjeś marzenia?
Wolność wyboru to także poczucie, że mogę zrobić święta po swojemu. Kupić makowiec, a nie zwijać go samodzielnie. Nie myć okien i nie pastować podłóg. W prezencie dać, zamiast krawata, ciepłe słowo.

Wolisz się namęczyć, czy dobrze bawić?
Wolisz się namęczyć, czy dobrze bawić?

Nawyk 2: zaczynaj z wizją końca
Jak wyobrażasz sobie siebie 26 grudnia wieczorem? Co chcesz mieć w świeżej jeszcze pamięci? Na czym ci najbardziej zależy? Czego potrzebujesz? Jeśli chcesz mieć poczucie, że nareszcie odpocząłeś, to odpoczywaj. Jeśli chcesz czuć się przejedzony, to jedz. Określ, co jest dla ciebie ważne. Na przykład: śpiewanie kolęd, rozmowa z dziećmi, obejrzenie filmu, spacer po lesie, odwiedzenie rodziców… Przeżyj te święta tak, żeby na koniec mieć poczucie dobrze wypełnionego czasu.

Nawyk 3: rób najpierw to, co najważniejsze
Spisz listę wszystkich przygotowań do świąt. Podziel działania na dni, jakie zostały do Wigilii. Uporządkuj je według priorytetów, podziel na pilne i ważne oraz niepilne i ważne. I na tych dwóch obszarach się skup. Nie rób tego, co dla ciebie nieważne, a pilne dla kogoś („…więc może kupisz im ode mnie prezenty” albo „…pomyślałam, że możesz mi odebrać i przywieźć zamówione ryby”), ani tego, co w ogóle jest stratą czasu („leć po nowe światełka, sąsiedzi mają lepsze dekoracje na balkonie niż my”).

Nawyk 4: myśl w kategoriach wygrana-wygrana
Święta to czas negocjacji. U kogo Wigilia, u kogo pierwszy dzień. Najpierw rodzice czy teściowie? Czy jechać do szwagra, który nudzi i poucza, czy wyrwać się z przyjaciółmi na grzańca? Czy trzeba robić prezenty komuś, kto obdarowuje nas głównie kwaśną miną?
Nawyk 4 przychodzi z pomocą. Załóż, że da się znaleźć rozwiązanie, w którym każdy zyska coś dla siebie i to nie kosztem drugiej strony. Nie poświęcaj się, myśl także o sobie. Nie próbuj wszystkich zadowolić, ale zastanów się, co można zrobić, by ludzie wokół Ciebie, z Tobą na czele, byli w miarę zadowoleni. I pamiętaj, oni też mają prawo wybrać po swojemu. Jeśli chcą się za coś obrazić, to się obrażą.

Oczekiwanie na coś dobrego. Jakie to może być magiczne!
Oczekiwanie na coś dobrego. Jakie to może być magiczne!

Nawyk 5: staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym
W idealnym świecie – motto rozmów przy świątecznym stole. O ileż byłoby mniej kłótni, gdybyśmy naprawdę spróbowali zrozumieć rozmówcę, zamiast wyrażać swoje opinie, radzić, krytykować, oceniać. Niezamężna kuzynka może wcale nie chce porad, jak poznać faceta. Bezdzietna para może nie lubi pytań o ciążę. Zamiast dawać wskazówki, można po prostu zapytać: „Co u was słychać?”.
Wujek wyjeżdża z politycznymi zaczepkami? Zamiast wchodzić w ryzykowną dyskusję, można powiedzieć: „Rozumiem, że bardzo spodobała ci się wypowiedź tego polityka. Cenisz go i szanujesz. I rozumiem też, że nie podoba ci się to, co robią jego przeciwnicy. Jesteś oburzony. Widzę w tobie silną chęć rozmowy na ten temat. Z różnych przyczyn, ja nie chcę o tym rozmawiać, ale doceniam, że chciałeś się tym ze mną podzielić”.

Nawyk 6: twórz synergię
Mówi się, że święta to czas rodzinny. Czemu więc zwykle jest tak, że jedna osoba, zazwyczaj płci żeńskiej, jest umęczona pracą w kuchni, zmywaniem, pilnowaniem, by wszyscy dobrze się czuli? A reszta się nudzi? Święta to idealny czas, by działać zespołowo. Rozdzielać zadania, rozmawiać o tym, co kto może zrobić dla innych, kto w czym czuje się dobrze. Jeśli przy świątecznym stole spotyka się grono osób, to każdy może pełnić jakąś rolę i za coś być odpowiedzialny.

Nawyk 7: ostrz piłę
Tak naprawdę całe święta temu służą: regeneracji, bliskości z ważnymi ludźmi, radości, odpoczynkowi. Ciało może trochę dłużej pospać, umysł pokrzepić się dawno wyczekiwaną lekturą, serce poczuć wdzięczność, a dusza zastanowić się nad znaczeniem świąt. Dla chrześcijan jest modlitwa i rozważanie tajemnicy Narodzenia Pańskiego. Dla wyznawców innych religii i dla osób niewierzących – okazja do skupienia, wyciszenia, pielęgnowania własnych tradycji.

W imieniu zespołu FC EDU życzę Wam dobrych, spokojnych i świadomie przeżytych Świąt!

 

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz