Blog

7 nawyków, czyli co zabrać ze sobą na wakacje?

Lubicie pakować się na wakacje? Pytam głównie z grzeczności, bo domyślam się odpowiedzi. Większość dorosłych tego nie lubi. I 100 proc. dzieci, które znam, to uwielbia. Dorosłych męczy konieczność upchnięcia w walizkach wszelkich potrzebnych rzeczy. Dzieci zaś kochają pakowanie, bo „pakować się” to trochę „już być na wakacjach”. Nie mogą się tego doczekać!

Czemu więc nie wykorzystać zapału i nie pozwolić dziecku na samodzielne spakowanie walizki lub torby? To świetna okazja, by poćwiczyć organizację, planowanie, odpowiedzialność, ustalanie priorytetów. Czyli wszystko to, co opisuje metoda 7 nawyków skutecznego działania.

Nawyk 1

Pozwól dziecku na samodzielność. Ono potrzebuje bardziej wsparcia niż kontroli. Ustalcie zasady projektu „Pakowanie” (takie jak wielkość walizki, torby czy plecaka), omówcie termin, do którego rzeczy muszą być przygotowane, warunki, jakie będą na wakacjach. A potem daj dziecku wolną rękę i obiecaj pomoc, jeśli samo o nią poprosi.

Nawyk 2

Przypomnij, że dobrze jest zaczynać z wizją końca. Walizkę pakujemy tak, by mieć potem udany pobyt, by nam niczego nie zabrakło, nie było za zimno, za ciepło albo mokro w nogi. Trzeba sobie wyobrazić cel, do którego dążymy i wziąć pod uwagę możliwe komplikacje (takie jak skaleczenie czy pogorszenie pogody).

Nawyk 3

Rób najpierw to, co najważniejsze – mówi S. Covey. Przy pakowaniu można dodać: pakuj najpierw to, co absolutnie konieczne. Dobrze przemyśl kolejność wkładania rzeczy. Duże i dość sztywne kalosze lepiej włożyć na spód walizki czy na wierzch? Czy będą potrzebne od razu po przyjeździe, czy raczej zabiera się je „na wszelki wypadek”? Czy dwa kalosze spakowane w osobne torebki zajmują mniej cz więcej miejsca niż oba w jednej?

Nawyk 4

Jeśli macie sprzeczne wizje – negocjujcie. Dorosły i dziecko mają w czasie przygotowań do wakacji swoje priorytety. Dorosły chce mieć pewność, że wystarczy czystych ubrań, że w bagażu znajdzie się krem przeciwsłoneczny czy apteczka. Dla dziecka ważne jest zabranie ulubionych gadżetów, zabawek itp. Walizka ma zaś określoną objętość (w przypadku podróży lotniczej obowiązuje także limit wagowy). Być może trzeba będzie negocjować. Przypomnijcie sobie nawyk 4: myśl w kategoriach wygrana-wygrana. Nie upieraj się przy swoim i nie próbuj wygrać kosztem drugiej osoby. Znajdźcie takie rozwiązania, które zadowolą obie strony. Piłka nie mieści się do torby? A może lepiej wziąć dmuchaną albo kupić nową na miejscu za kieszonkowe? Córka chce spakować strój wróżki? Ok, ale może warto go uzupełnić ciepłymi legginsami i bluzą?

Nawyk 5

Piąty z 7 nawyków mówi o empatycznej komunikacji i uczy uważnego słuchania. W przypadku dziecięcych przygotowań do wakacji warto nie tylko słuchać, ale także obserwować. To świetna okazja, by dowiedzieć się, co dla dziecka jest ważne, co ono lubi, na co czeka. Jeśli pakuje do bagażu planszówkę, to zapewne wyobraża sobie, że razem w nią zagracie. Być może upycha w walizce mocno sfatygowaną lalkę. Zamiast proponować inną zabawkę, doceńcie siłę jego przywiązania, lojalności. A może nie zabiera nic do zabawy? Też dobrze! Może chce gromadzić na miejscu doświadczenia (kamyki i patyki), może woli marzyć i bawić się z wami w berka?

Nawyk 6

Każda okazja jest dobra, by – choćby w minimalnym zakresie – trenować współpracę. Zobaczcie, o ile łatwiej jest zapiąć wypchaną torbę, gdy jedna osoba trzyma poły, a druga naciąga suwak. To takie mikroćwiczenie z synergii.

Nawyk 7

Na wakacje jedziemy, by się zregenerować. Covey przypomina, by dbać o odnowę w czterech ważnych obszarach: umysłu, emocji, ciała i duszy. Pomyślcie o tym, jak w nadchodzących tygodniach zrelaksować i napełnić ciekawymi treściami głowę? Dzięki czemu poczujecie się kochani i potrzebni? Jak poćwiczycie sprawność i siłę mięśni? I co da wam poczucie wewnętrznej harmonii.

A potem z dobrze spakowanym bagażem jedźcie na wspaniałe wakacje!

 

 

Autor:

redaktorka serwisu FC EDU

Dodaj komentarz